Zdravotnický odpad se denně produkuje zejména v nemocnicích, zdravotnických a veterinárních zařízeních. Zdravotnický odpad patří do speciálních nádob k tomu určených. Jak třídit zdravotnický odpad a podle čeho se řídit při výběru nádoby pro jeho nakládání?
Zdravotnický odpad musí být důsledně tříděn, shromažďován, transportován a likvidován. Nebezpečný zdravotnický odpad musí být separován od ostatního odpadu ve zdravotnictví. Tento ostatní odpad vzniká zejména z administrativní, úklidové či údržbové činnosti zdravotnických zařízení.
Část zdravotnického odpadu (ošetřovatelské pomůcky) směřuje k dekontaminaci a může být opakovaně použitý. Ostatní zdravotnický odpad je svážen speciálními firmami a předáván k další likvidaci. Touto likvidací se zabývají speciální spalovny schválené krajskými úřady, kde je zdravotnický odpad spalován při teplotách vyšší než 1000 °C. Nebezpečný zdravotnický odpad by měl být označen příslušným výstražným grafickým symbolem.
Druhy odpadů vznikající ve zdravotnictví:
Zdravotnický odpad se musí skladovat v plastových pytlech nebo v krytých nádobách k tomuto účelu speciálně určených. Zdravotnický odpad by měl být v ideálním případě odvážen každých 24 hodin. Podle směrnic ale stačí, když je tento odpad v létě odstraněn do 48 hodin a v zimě do 72 hodin. U infekčního materiálu nesmí teplota skladování překročit 8 °C.
Každý shromažďovací prostředek je nutné označit, především druhem odpadu, místem, datem a hodinou vzniku, katalogovým číslem odpadu, barevným odlišením shromažďovacího prostředku a dalšími potřebnými informacemi.
Doporučené barevné odlišení shromažďovacích prostředků pro zdravotnický odpad dle druhu odpadů nebo způsobu odstranění:
Zdravotnický odpad musí být podle druhu skladován v plastových pytlech nebo v pevných nádobách. Tyto obaly se označují také pojmem shromažďovací prostředky.
Nádoba na zdravotnický odpad může mít nejrůznější podobu:
Nádoby disponují běžným odklopným víkem na pantu, nebo mají speciální kruhová víka například se zámkem a podobným zabezpečením. Na trhu jsou také nádoby na zdravotnický odpad, které mají víka konstruovaná s možností předběžného nebo trvalého uzavření. Nádoby na tento druh odpadu musí být: nepropustné, mechanicky odolné, nepropíchnutelné a uzavíratelné. Dále mohou například splňovat požadavek na odolnost proti UV záření, formalínu a etylalkoholu apod.
Plastové pytle mohou mít maximální objem 0,1 m3 a tloušťku minimálně 0,1 mm. Na vysoce infekčních pracovištích musí být tloušťka pytle na zdravotnický odpad minimálně 0,2 mm. Alternativou je použití více pytlů do požadované tloušťky nebo umístění pytle do nádoby z materiálu, který lze dezinfikovat a dobře čistit.
Komentáře
Diskuze je prázdná.