Nápojové kartony jsou vícevrstvé obaly například od trvanlivého mléka, džusu, kefíru nebo levného vína. Proč tyto obaly třídit, kam je odkládat a jak jejich recyklace probíhá?
Nápojový karton je často označován také jako „tetrapak“. Správně je však Tetra Pak obchodní značkou produktu jednoho z mnoha výrobců nápojových kartonů. Společnost AB Tetra Pak založil v roce 1951 ve Švédsku podnikatel Ruben Rausing. Rok poté byly první čtyřstěnné kartonové obaly uvedeny na trh a částečně nahradily těžké skleněné láhve.
Výroba nápojových kartonů prošla od té doby velkým vývojem. Tyto obaly se řadí mezi tzv. kombinované obaly, tedy skládají se z více druhů materiálů. Dělí se na dva druhy – aseptické a neaseptické nápojové kartony. Společné mají to, že jsou složeny z velkého podílu celulózových vláken a také plastu. Neaseptický nápojový karton má značku C/PAP 81. Má 4 vrstvy (1x papírová a 3x polyethylenová). Aseptický nápojový karton má značku C/PAP/ALU 84. Skládá se celkem z 6 vrstev (1x papírová, 4x polyethylenová a 1x hliníková).
Nápojový karton patří do oranžového odpadkového koše. Nápojové kartony obsahují až 75 % kvalitního papíru s dlouhými vlákny, které mohou projít recyklací ještě 7x. Přestože oranžové popelnice na nápojové kartony jsou vidět čím dál více, stále nejsou všude. V takovém případě hledejte oranžovou nálepku na ostatních barevných kontejnerech. Někde se nápojové kartony třídí do žlutého kontejneru s plasty a někde do modrého kontejneru s papírem. Přesné informace, co do barevného kontejneru patří, najdete přímo na polepu dané nádoby. Další možností je odložení nápojových kartonů do sběrného dvora.
Přečtěte si také – Recyklace v ČR: Třídění odpadu v číslech
Protože nápojový karton je kompozitní neboli kombinovaný materiál, je následná recyklace docela náročný proces vyžadující speciální technologii. Nápojový karton je z většiny tvořen papírem, a tudíž jeho zpracování obvykle probíhá v papírnách. Ty musí být ale vybaveny specializovaným zařízením, které umí separovat plastové a hliníkové folie. Obsluha i pořízení těchto zařízení je náročná, a proto je jich v rámci Evropské unie jen několik.
Vytříděné nápojové kartony jsou svezeny na dotřiďovací linky a následně prochází ještě ručním tříděním, při kterém se odstraňují nečistoty a obaly se sortují. Následně v balících směřují na specializovaná recyklační pracoviště. Tam jsou nápojové kartony zpracovány tzv. mokrou metodou. Jsou namlety a rozvlákněny na takzvanou papírovinu, což je řídká suspenze pro výrobu papíru obsahující především rostlinná vlákna a vodu. Dále je upravená mlecími stroji na potřebnou velikost a doplněna o plniva a klížidla. Z této papíroviny se vyrábí dále například kartonové krabice, toaletní papíry a ubrusy, papírové tašky, obaly na vejce atd. Zbylý polyethylen a hliník se využívají například jako palivo do cementáren nebo se zpracovává na další výrobu nábytku, okenních rámů, autodílů nebo střešní krytiny.
Další recyklační technologie se nazývá suchá metoda a v tomto případě se zpracovávají nápojové kartony jako komplet. Tato technologie je poměrně jednoduchá, ale je omezena výrobní kapacitou. Postup je následující: nápojový karton se rozdrtí, vypere, vysuší a při teplotě kolem 200°C se lisuje do desek. Výsledným produktem jsou stavební desky, které jsou alternativou sádrokartonových nebo dřevěných OSB desek.
Komentáře
Diskuze je prázdná.