Poslední průzkumy potvrzují, že třídění odpadu se stává samozřejmostí pro čím dál více obyvatel ČR. V rámci Evropy tak patříme k jedněm z nejlepších. Pojďme si říct více o tom, jaká je u nás současná situace ohledně třídění odpadu.
Tématem třídění se zabývají pravidelné výzkumy realizované pro Autorizovanou obalovou společnost EKO-KOM. Tato společnost má v kompetenci systém třídění v České republice. Systém třídění odpadu v České republice se začal budovat v roce 1999. Od té doby se počet třídících obyvatel zvýšil přibližně o třetinu. V roce 2022 se k třídění odpadu hlásilo už 75 % obyvatel.
Česká republika se může v současné době pochlubit jednou z nejlépe propracovaných sběrných sítí v Evropě. Obyvatelé mají k dispozici kolem 838 000 třídících kontejnerů a košů. Současně se zkracuje i docházková vzdálenost k tzv. sběrným hnízdům tříděného odpadu (tedy stanoviště kontejnerů na tříděný sběr). Právě krátká docházková vzdálenost hraje zásadní roli při motivaci třídit odpad. V roce 2021 se tato vzdálenost zkrátila v průměru na 87 metrů. Podle průzkumu by však byli lidé ochotni dojít s tříděním odpadem až vzdálenost 215 metrů. A pozitivním trendem je rozvoj systému door-to-door, který spočívá v umístění menších třídících kontejnerů o obsahu 120 až 240 litrů přímo před rodinné domy.
Průzkumy ukazují, že lidé třídí nejvíce doma, a to 95% z nich. Překážkou není ani to, že 66 % dotazovaných uvádí, že mají na tříděný odpad málo místa. Na pracovišti je situace výrazně horší, zde se třídiči věnují této činnosti jen v 42 %. Příčinou je někdy nedostatečné zajištění třídících nádob na pracovišti, i přestože firmám hrozí kvůli nesprávnému nakládání s odpadem pokuty. A při pobytu venku a v přírodě odnese odpad do sběrné nádoby na třídění jen 40 % z dotázaných třídičů. A na co si lidé ohledně třídění odpadu nejvíce stěžují? Je to nepořádek kolem barevných třídících kontejnerů, jejich přeplněnost, a když do nich ostatní hází, co tam nepatří.
Komentáře
Diskuze je prázdná.