S blížící se zimou je dobré začít myslet na to, jak zajistit schůdnost chodníku a sjízdnost silnice před domem. Schůdnost a sjízdnost totiž kriticky zhoršuje zejména náledí a sníh. Zajištění bezpečnosti na cestách před domem usnadní život všem lidem, kteří v daném domě a jeho okolí žijí. Tato práce je sice povinností vlastníka komunikací a chodníků, což jsou zpravidla obce, ale často si i přesto musíte se sněhem a náledím poradit sami. Zimní údržbu cest se nevyplatí podceňovat už kvůli vlastní bezpečnosti, bezpečnost v bezprostřední blízkosti obydlí by přitom měla být prioritou všech obyvatel nemovitosti. Dobře udržované cesty před domem oceníte vy, vaši blízcí i sousedé, ať už půjdete pěšky, nebo pojedete autem.
Existuje řada druhů posypů, kterými zlepšíte schůdnost chodníků a sjízdnost komunikací. Rozdělit je lze do dvou kategorií – na chemické a mechanické posypy.
Nejčastěji se při posypu chodníků a silnic využívá posypová sůl. Její výhodou je nízká cena, ovšem dobře funguje jen do zhruba –5 °C a poté se začíná její účinnost snižovat. Při teplotách pod –10 °C je již zcela neúčinná. Sůl má i další nevýhody – její používání, zvláště ve velkém měřítku, není ideální z ekologického hlediska, když může ovlivnit spodní vody, přispívá k erozi půdy a radost z ní nemají ani rostliny a zvířata. Sůl také urychluje korozi plechových částí automobilů. Pokud v domě žijí psi a kočky, je lepší se tomuto druhu posypu chodníku pro jejich dobro vyhnout. Na druhou stranu, na údržbu silnic je využívání soli neboli chloridu sodného nutné. Silničáři se bez soli neobejdou, protože alternativy jsou buď drahé, nebo nemají dostatečnou účinnost.
Posypovou sůl je možné nahradit solí kuchyňskou. Rozdíl v jejich účinku nepoznáte – liší se pouze hrubostí zrn a rozdílným obsahem přídatných látek. Dominantní složkou (alespoň 97 % obsahu) je u obou druhů solí chlorid sodný.
Alternativami k posypové soli, které jsou jsou účinné i při mrazivých teplotách, jsou chlorid vápenatý a chlorid hořečnatý, které fungují až do přibližně –30 °C. Počítejte však s jejich několikanásobně vyšší cenou.
Vedle posypové soli se velmi často k posypu používá štěrk. Drobné kamínky, které se zaboří do sněhu nebo ledu, zlepšují trakci podrážek bot a automobilových pneumatik. Navíc tím, že narušují strukturu sněhu a ledu, přispívají k jejich tání. Bohužel když led a sníh zmizí, štěrk zůstane tam, kam jste ho vysypali, a nespraví to ani déšť. Tedy ne úplně všechen, v podrážkách bot si ho část nanosíte do domu. Pro udržení čistého okolí domu i vnitřních chodeb vám pak nezbude jiná možnost než štěrk zamést.
Štěrk, písek a další mechanické posypy lze využít ve chvíli, kdy nesněží a vypadá to, že brzy nezačne. Pokud totiž sněží, posypový materiál nehledě na jeho hrubost zapadá a přestává plnit svůj úkol. Pro tyto situace jsou tak lepší chemické posypy, někde však mohou být zakázány místními vyhláškami, včetně soli. Někde se zákaz může týkat i popela.
Močovina v zrnité formě je na tom se svými vlastnostmi při boji s náledím podobně jako posypová sůl, ale je šetrnější k životnímu prostředí. Bohužel je výrazně dražší a vzhledem k tomu, že se zároveň jedná o hnojivo, na jaře v místě jejího použití můžete očekávat nezvykle hojný růst rostlin – v místech posypu se přitom většinou jedná o plevel.
Při zimní údržbě chodníků a silnic se vám kromě posypového materiálu bude hodit také pár dalších věcí. Pokud budete udržovat větší plochu, což vyžaduje větší množství posypového materiálu, na dobře přístupné místo postavte nádobu na posypový materiál, ze které ho snadno budete moct vyhazovat lopatou.
Základním náčiním k odklízení čerstvě napadaného sněhu je samozřejmě hrablo. Alternativou k hrablu je lopata na sníh, která má oproti hrablu užší a hlubší pracovní část. Lopata na sníh se hodí pro odklízení sněhu z menších ploch nebo při jeho přehazování. Naopak větší plochy rychleji zvládnete uklidit s velkým shrnovačem sněhu. S téměř dokonalým vyčištěním udržované plochy, jako by na chodník či kus silnice před domem sníh skoro ani nenapadal, vám pomůže koště s pevnými štětinami. V horském prostředí při bohaté sněhové nadílce oceníte sněhovou frézu, ale v nižších polohách ji u nás nevyužijete.
Komentáře
Diskuze je prázdná.