Vandalismus se bohužel nevyhýbá nikomu z nás. Práci vandalů běžně vídáme přinejmenším na veřejném majetku, dojít však může i k poničení něčeho, co patří přímo nám. Mimo například omítek bytových domů jsou poměrně častým terčem vandalů popelnice všeho druhu. Jak popelnice ochránit před poškozením? A dá se popelnice opravit poté, co se na ní vandalové vyřádí?
Nejlépe svou popelnici ve čtvrti, kde si někdo libuje v poškozování cizího majetku, samozřejmě ochráníte tak, že ji dáte z ulice pryč. Prostě ji schováte někam, kde se k ní nikdo s nekalými úmysly nedostane. Pokud máte možnost ji umístit do dvora, uzamykatelného podchodu nebo přístřešku na popelnice, je ideální tam popelnici mít co nejvíce a vyvážet ji před dům jen v době svozu. Máte-li popelnici bez koleček, její převoz vám usnadní vozík na popelnici, takový speciální rudl. Kolečky obvykle nejsou vybaveny pouze kulaté zinkové popelnice, hranaté zinkové i plastové popelnice kolečky disponují.
Když už padla zmínka o zinkových popelnicích, tak právě ty se do neklidných čtvrtí hodí o něco více než plastové. Zinkové popelnice jsou totiž výrazně odolnější vůči poškození než plastové, lépe se popasují s pádem na tvrdou zem, kopanci nebo pokusy o zapálení. Vyšší odolnost se koneckonců může hodit i vám samotným – do prázdné zinkové popelnice můžete vyhodit třeba rozžhavený popel z krbu nebo grilu.
Užitečným doplňkem popelnic stojících v místech, kudy prochází velké množství lidí, je řetízkový zámek. Zámek víka zajistí, aby už nikdo cizí nevyhazoval odpadky do vaší popelnice. Nejenže zamknutí víka zamezí tomu, aby byla popelnice plná dříve, než do ní sami stihnete přinést první smetí, ale hlavně do ní nikdo nehodí nic, co by ji mohlo poškodit. Například výbuch petardy musí během silvestrovských oslav snést nejedna popelnice. A jak probíhá svoz zamknuté popelnice? Probíhá stejně, jak jste zvyklí – stačí jen předat kopii klíče svozové společnosti a její pracovníci si při vyvážce zámek sami odemknou a zase ho zamknou, takže na tyto úkony vůbec nebudete muset myslet.
Pokud už k poškození popelnice dojde, ať už kvůli vandalismu, nebo třeba neopatrnému zacházení popelářů, ještě se jí nutně nemusíte definitivně zbavovat. Záleží na typu poškození. Jestliže není poškozena hlavní nádoba, ale jen některý menší díl, dá se to opravit za zlomek ceny celé nové popelnice. Ztracené nebo poškozené kolečko jednoduše zastoupí náhradní kolečko. Výměna je otázkou několika minut. Zásadní problém neznamená ani prasklá osa kol, opět ji během chvíle nahradíte novou osičkou. A to samé platí dokonce i pro víko – to navíc seženete v barvě, kterou potřebujete, takže se nemusíte obávat, že vám vznikne nějaká nestandardní nebo matoucí barevná kombinace.
V případě, že praskne samotná nádoba, můžete se pokusit prasklinu opravit, ale původní odolnost popelnici vrátíte jen těžko a nejspíše se s ní stejně budete muset brzy rozloučit.
Snažit se opravovat větší praskliny nemá smysl, riskujete totiž, že z ní bude její obsah vytékat a navíc bude cítit. Nezbývá tak nic jiného než pořídit novou popelnici a pokud měl poškození té staré na svědomí někdo cizí, snažte se popelnici lépe zabezpečit.
Komentáře
Diskuze je prázdná.