Třídění odpadu by mělo být samozřejmostí v každé domácnosti. Třídění totiž přispívá k úspoře drahocenných přírodních zdrojů a tím i lepšímu stavu životního prostředí. Jedna domácnost možná přispěje jen malým dílem, ale vše se počítá. A když budou poctivě třídit všichni, pak to smysl mít opravdu bude. Nejedná se o nikterak složitý úkol, takže vlastní pohodlnost by neměla být pro třídění domácího odpadu překážkou. Ovšem je dobré se na to patřičně vybavit – pořídit si praktické odpadové nádoby, které vám třídění ještě trochu usnadní. Díky roztřídění odpadu již při jeho vyhazování nebudete muset u venkovních barevných kontejnerů trávit čas přebíráním odpadků smíchaných v jednom pytli.
Ideální řešení, když hledáte odpadové nádoby pro třídění odpadu v domácnosti, představují odpadkové koše, které lze stohovat do výšky. Toto provedení košů přispívá k úspoře místa, takže se koše na plast, papír, sklo či bioodpad bez problémů vejdou i do menší kuchyně, kde obvykle vzniká největší množství domácího odpadu. Poskládat koše na sebe můžete tak, jak vám to bude nejvíce vyhovovat. Rozeznat druh odpadu, pro který jsou jednotlivé nádoby určeny, pomohou barevně označená víka. Standardně tyto stohovatelné koše na tříděný odpad mají menší menší objem (25 nebo 35 litrů), což je pro běžné domácí využití tak akorát. Naplníte je dříve, než jejich obsah začne zapáchat.
Pokud doma máte dostatek prostoru a produkujete větší množství tříděného odpadu (například se vám doma často objevuje použitý obalový materiál), jsou zajímavou alternativou odpadové nádoby v podobě malých popelnic na každý druh tříděného odpadu – 60litrové popelnice s barevným víkem a nožním pedálem. Díky barevnému víku a pedálu bude každému hned jasné, jaký druh odpadu do dané popelnice patří a nožní pedál minimalizuje kontakt s nádobou při vyhazování odpadků. Víko je navíc opatřené gumovou rozetou, která se hodí pro vyhazování skleněných či plastových lahví. Domácím popelnicím na tříděný odpad ani přes jejich poměrně kompaktní rozměry nechybí certifikace EN 840, takže jsou kompatibilní s veškerou svozovou technikou.
Základy třídění odpadu snad každý zná, ale u některých věcí si přece jen řada lidí není vždy jistá. Pojďme si tedy připomenout, co kam patří a nepatří v případě doma nejčastěji tříděných materiálů – plastu, papíru a skla.
Spolu s papírem je plastový odpad nejčastějším druhem odpadu v domácnosti, tudíž koš na plasty pravděpodobně nebudete mít problém naplnit. Sluší se zmínit, že vyhazované plastové obaly by neměly být znečištěné, jinak koš začne dříve zapáchat a navíc zbytky původního obsahu mohou komplikovat recyklaci. Třeba takový kelímek od jogurtu je tedy před vyhozením dobré lehce vypláchnout.
Do kontejnerů na plast patří:
Do kontejnerů na plast nepatří:
Co do hmotnosti je papír nejvíce produkovaným tříděným odpadem v průměrné české domácnosti. Zbavit se ho lze ve sběrně surovin, kde za něj můžete dokonce utržit pár korun, ale při vyhazování po menším množství jsou kontejnery v blízkosti domu zpravidla výhodnější volbou.
Do kontejnerů na papír patří:
Do kontejnerů na papír nepatří:
Zvláštní zmínku si nyní zaslouží hojně používané nápojové kartony od džusů, mléka apod. Vyrábí se totiž z kombinace papíru, plastu a případně ještě hliníku. Pro nápojové kartony jsou vyhrazeny oranžové kontejnery. Ty však nejsou všude dostupné a v takovém případě je pak mohou zastupovat žluté kontejnery na plast, nebo modré na papír. Do jakého kontejneru máte nápojové kartony dávat ve vaší obci se dozvíte z informačních samolepek na kontejnerech – na kontejneru musí být oranžová samolepka, kde budou nápojové kartony výslovně uvedeny.
Sklo se typicky vyhazuje do zelených kontejnerů, v některých obcích však můžete narazit zároveň na bílý kontejner na skleněný odpad. V takovém případě je třeba sklo roztřídit na barevné (zelený kontejner) a čiré (bílý kontejner).
Do kontejnerů na sklo patří:
Do kontejnerů na sklo nepatří:
Komentáře
Diskuze je prázdná.