Každý zahrádkář by se měl o svou zahradu náležitě starat, protože jen udržovaná zahrada dokáže přinášet radost a dávat chutné plody, ať už se na záhonu nebo ve skleníku rozhodnete pěstovat cokoliv. Stěhujete se do nového domu se zahradou a zatím nemáte žádné potřebné zahradní vybavení, případně vás zajímá, jak si usnadnit práci na vaší stávající zahradě? Nechte se inspirovat našimi tipy na praktické vybavení pro pohodlnější údržbu zahrady.
Na zahradě se neobejdete bez zahradního nářadí. Mezi základní výbavu, kterou určitě během roku při údržbě zahrady alespoň jednou využijete, patří hrábě, rýč, lopata, lopatka, motyčka a zahradní nůžky. Hodit se vám toho ale může ještě mnohem více. Pokud nemáte na skladování všeho náčiní tolik prostoru, kolik byste potřebovali, zajímavé řešení představuje násada s vyměnitelnými hlavicemi. Stačí vám jedna násada, na níž lze jednoduše přicvaknout hlavici, kterou právě potřebujete – různé druhy hrábí (univerzální, na listí atd.), motyku, provzdušňovač, koště, kartáč na spáry nebo kultivátor. Někteří výrobci zahradního vybavení nabízí těchto hlavic pro své univerzální násady opravdu mnoho.
Ať už na zahradě pěstujete zeleninu a ovoce, nebo dáváte přednost okrasným rostlinám, potřebujete mít možnost je snadno zalévat. Během parného léta by se totiž jinak mohlo stát, že když se budete spoléhat pouze na déšť, tak rostliny nepřežijí. Užitečné je si na zahradu pořídit nádrž na vodu, do které při dešti vodu zachytíte. A pak s ní budete zalévat zadarmo. Pohodlné pouštění vody na zahradě, z vodovodu či nádrže, zajistí sloupek na vodu, na který připojíte hadici s libovolnou koncovkou. Vhod přijde také konev na zalévání, v níž můžete nechat vodu před zaléváním ohřát.
Nebaví vás každý týden sekat trávu? Tuto práci můžete svěřit robotické sekačce. Robotické sekačky dokážou udržovat trávník neustále perfektně zastřižený, aniž byste museli vyjít ven. Průběžné zastřihování trávy po malých kouscích, jež po useknutí zůstávají v trávníku a rychle vyschnou, navíc přispívá k tomu, že trávník bude ve skvělé kondici a hlavně bez plevele v čele s pampeliškami – plevel totiž nesnese pravidelný každodenní střih.
Sekání probíhá pouze v prostoru ohraničeném vymezovacím kabelem, který je mělce zapuštěný do země, takže se nemusíte obávat, že by vám neposedná sekačka někam ujela, když zapomenete zavřít vrátka. Výhodou robotických sekaček je také to, že během sekání nikoho neruší, tato zařízení jsou velmi tichá.
Pokud ještě nemáte svojí robotickou sekačku, můžete zamířit svůj zrak nejdříve na srovnávače cen, jako je heureka a nebo třeba specializovaný srovnávač homago.cz, kde najdete velký výběr robotickych sekaček.
Pokud k sekání trávy nebudete používat robotickou sekačku, ale tu klasickou s košem na trávu, vyplatí se mít někde na zahradě místo, kde se posekané trávy zbavíte. Ideální je proto na nenápadné místo postavit kompostér. Do něj navíc můžete dávat i ostříhané větvičky keřů a stromků nebo některé zbytky z kuchyně. Kompostér je výhodný nejen z toho důvodu, že biologicky rozložitelný odpad ze zahrady nemusíte nikam odvážet, ale skvělé je rovněž to, že vám ze zdánlivě nepotřebného bioodpadu za několik měsíců vyrobí velmi výživný kompost. Ten pak zaryjete do zeminy, v níž pěstujete například zeleninu, a můžete se těšit na bohatou úrodu.
Kolečka, případně zahradní vozíky vám dovolí pohodlně převážet zeminu, posekanou trávu, ostříhané větve, shrabané listí nebo naštípané dřevo sekerou nebo štípačem dříví. Kolečka běžně mají pevnou ocelovou konstrukci, na níž je buď plechová, nebo plastová korba. Výběr materiálu korby samozřejmě záleží na tom, co s kolečkem plánujete vozit, každopádně kvalitní plastové korby se pro běžné domácí užívání nemusíte bát, přežije toho opravdu hodně a při práci si budete pochvalovat její lehkost.
Dvoukolové zahradní vozíky bývají celé vyrobeny z odolného plastu, čtyřkolové mají, stejně jako zahradní kolečka konstrukci z oceli.
S přehledným uskladněním všeho možného vybavení vám pomůže dostatečný počet plastových přepravek. Plastové přepravky jsou lehké, levné a odolné – víc není potřeba. Navíc v nich můžete přenášet a skladovat vypěstovanou zeleninu či ovoce a vhodné jsou také po zimní skladování cibulek a hlíz nepřezimujících druhů rostlin.
Komentáře
Diskuze je prázdná.