Jarní příprava zahrady je stejně důležitá jako příprava zahrady na zimu. Některé práce se musejí provádět už v únoru, s jinými můžete počkat až na květen. Chcete-li se dočkat pěkné úrody, jarní přípravu nepodceňte.
Stejně jako máme uklizený interiér, stejné úsilí bychom měli věnovat také exteriéru. Pokud jste na podzim neshrabali listí, nedonesli plevel ze záhonů nebo neposbírali větvičky, teď je na to nejvyšší čas.
Při prvním teplém počasí začněte s opravami altánů, pergol, cestiček a dalších staveb, které se na vaší zahradě nacházejí. S betonováním ale počkejte až do května, kdy už se většinou nevyskytují ranní mrazíky.
Po roztání posledního sněhu zkontrolujte, zda se na vašem trávníku nevyskytuje plíseň či jiná choroba. Pokud ano, sáhněte po příslušné léčbě.
Trávník bývá po zimě na některých místech řidší, trávu na těchto místech doporučujeme vytrhat a vysít novou.
Na jaře (po prvním sečení) se také doporučuje vertikutace trávníku vertikutátorem, tedy jeho prořezání, které trávník provzdušní a odstraní travní plsti. Pro vertikutaci je nejvhodnější měsíc duben, obecně platí, že by mělo být sušší počasí a denní teploty by se měly držet nad 8°C.
Již na konci února můžete trávník hnojit hnojivem bohatým na dusík. V březnu pak hnojení ještě jednou zopakujte za použití hnojiva s obsahem draslíku, fosforu, železa, manganu a hořčíku.
TIP: Mrkněte také na článek o praktickém vybavení na údržbu zahrady
Již v průběhu února je potřeba provést řez starých jabloní a hrušní. Mladé stromky zasazené na podzim postačí zastřihnout až v březnu. Ve stejné době stříháme rybíz, angrešt, maliny nebo ostružiny. Naopak višně a třešně stříháme až začátkem léta, kdy obereme veškerou úrodu.
Na jaře musíme pozornost věnovat také růžím. Na konci března z nich odstraníme zimní ochranu a prostříháme je. Ostříháme suché a nemocné výhonky. Jaro je vhodnou dobou pro výsadbu nových růží, půda už ale musí být zcela rozmrzlá. Nezapomeňte také použít kvalitní hnojivo na růže, aby vám mohly celé léto dělat radost zdravými velkými květy.
Na jaře vysejte letničky do pařníku, v létě se pak budete radovat z barevné kvetoucí zahrady. Péči věnujte trvalkám, opatrně je seřežte, očistěte a pohnojte. Zastřihněte také živé ploty a okrasné keře do požadovaného tvaru.
U skleníku je po zimě potřeba:
Pokud jste byli na podzim pracovití a všechny záhony jste poctivě zryli, nebudete mít na jaře s jejich přípravou skoro žádnou práci, stačí je lehce zkypřit motykou.
Výjimkou jsou ale záhony, které byly během zimy zakryté mulčem. Mulč je potřeba do půdy zapracovat pomocí motyky do hloubky 10 až 20 cm.
Odkryté záhony, které jste před zimou nezryli, je potřeba zbavit plevele a jiných rostlin a jejich menší části zapracovat do země. Půdu důkladně propracujte rýčem a dodejte jí potřebné živiny např. zapracováním vyzrálého zahradního kompostu z kompostéru.
Zakládat nové záhony bychom měli nejpozději do konce března, půda se musí uležet a musí vstřebat hnojivo, které je nutné dodat. Jen tak se v létě dočkáme pěkné úrody.
Některou zeleninu je potřeba vysévat již brzy na jaře. Kdy sázíme nejoblíbenější jarní plodiny?
Kromě údržby samotné zahrady nezapomeňte také na oštření dřevěných materiálů. Před sezónou byste se měli postarat o dřevěné terasy, pergoly, obklady stěn nebo truhlíky. Proměnlivé počasí, UV záření a horka v letních měsících na dřevo působí destruktivně a proto nátěr lazurou nebo olejem (pro terasy nebo zahradní nábytek) je téměř nezbytné.
Komentáře
Diskuze je prázdná.