Kompostování je skvělý způsob, jak se zbavit organického odpadu (kuchyňský odpad, posečená tráva, listí atd.) v domácnosti, chránit životní prostředí a získat zdarma hnojivo. A není to složité - stačí mít kvalitní kompostér a dodržovat několik jednoduchých pravidel.
Na kompost můžete dát zejména kuchyňský a zahradní odpad:
Vyhněte se živočišným odpadkům. Maso, kosti, mléčné výrobky, rýže nebo těstoviny na kompost nepatří. Tyto odpady se rozkládají pomalu, páchnou a mohou přilákat hlodavce a jiné škůdce.
Po výběru vhodného kompostéru a jeho umístění je čas začít s kompostováním. Spodní vrstva by měla být vytvořena z hrubého materiálu (např. větviček nebo dřevěných třísek). Tím se zbytek kompostu oddělí od země a umožní se lepší přístup vzduchu.
Kyslík je nezbytný pro přeměnu organických zbytků na humus - mikroorganismy, které se živí bioodpadem, bez něj nemohou existovat. Také je důležitý pro žížaly a jiná zvířata. Pořiďte si proto vždy kompostér s ventilačním systémem.
Tip: K provzdušnění kompostu můžete přispět tím, že jej alespoň jednou měsíčně prošťoucháte tyčí.
Přidávejte více biologicky rozložitelných odpadků na spodní hrubou vrstvu. Střídejte 5 až 10 cm silné zelené vrstvy (tráva a kuchyňský odpad - hlavní zdroj uhlíku) a 10 až 20 cm silné hnědé vrstvy (větve, dřevěné štěpky atd. - hlavní zdroj dusíku). Na jeden díl hnědého biologického odpadu by měly připadat dva díly zelené biomasy.
Udržujte kompost vlhký, ale ne příliš mokrý, jinak hrozí vznik zdraví škodlivých plísní. Z tohoto důvodu je také lepší kompostovat ve speciálním kontejneru - když prší, stačí zavřít víko.
Tip: Pokud je kompost příliš mokrý, proložte vrstvy slámou, aby absorbovala nadbytečnou vlhkost.
Velké množství rostlinného materiálu způsobuje zvýšení kyselosti kompostu a zpomaluje tvorbu humusu. Kyselost snížíte přidáním malého množství vápna a promícháním biomasy.
Přeměna organických odpadů na humus probíhá pouze za správných teplot. Za studeného počasí přikryjte kompost vrstvou suchých listů, které působí jako přírodní izolace a zabraňují ztrátě tepla.
Zároveň si dejte pozor, aby teplota nepřekročila snesitelnou hranici - při kompostování vzniká hodně tepla a kompost dosahuje teplot až do 60 °C. Kromě toho se může suchá biomasa vznítit, pokud na kontejner celý den svítí slunce. Proto je správné umístění kompostéru klíčové.
Přeměna organických zbytků na humus obvykle trvá 6 až 12 měsíců. Na konci procesu vznikne přírodní hnojivo, které můžete bez obav použít jako vysoce kvalitní živinu pro váš trávník, zeleninové záhony, ovocné stromy nebo okrasné květiny.
Kompost je zralý když má:
Zralý kompost můžete přidat na zeleninové záhony, k ovocným stromům nebo okrasným rostlinám - množství asi 4 kg na m2 - nebo ho rozsypat na trávník (přibližně 2 kg na 1 m2).
Vyhněte se zaorávání kompostu do půdy, vysoká koncentrace dusíku a dalších látek může spálit kořenový systém rostlin.
Komentáře
Diskuze je prázdná.