Kdo by neznal situaci, že se mu protrhl pytel plný odpadků a na podlaze či chodníku zůstala pořádná spoušť. Předejít takové situaci se dá jednoduše, a to vybrat do odpadkového koše kvalitní a vhodný pytel. Jak se orientovat na trhu s tímto sortimentem a vybrat to nejlepší pro vaše potřeby, si povíme níže.
Pytle na odpad jsou nepostradatelnou spotřební položkou téměř každé domácnosti. Většina domácností má dnes několik odpadkových košů na třídění odpadu a do nich odpadkové pytle dává jen část z nás. U směsného odpadu je ale situace jiná, zde používání odpadkových pytlů do koše převažuje. Hlavním důvodem používání pytlů je snadnější údržba odpadkové nádoby, eliminace zápachu a lepší manipulace s odpadem.
Přečtěte si také: Jak si doma zařídit úrodný kompost?
Aby odpadkový pytel plnil co nejlépe svoji funkci, je třeba si ujasnit, na jaké účely ho potřebujeme, co od něj očekáváme a kolik jsme ochotni to nákupu investovat. Zde je přehled základních druhů, ze kterých můžete vybírat. Nejčastěji se pytle na odpad vyrábí z polyethylenu. Podle toho, jak velkým tlakem je při procesu výroby (tzv. polymeraci) materiál zpracováván, se rozlišuje mezi HDPE A LPDE fóliemi.
Zkratka LDPE pochází z angličtiny, je to složení slov low-density polyethylene – tedy nízkohustotní polyethylen. Je označen recyklační značkou 4 v šipkovém trojúhelníčku. Lidově ho známe pod pojmem igelit. Odpadkové pytle z LDPE se vyznačují pevností a odolností proti protržení.
Materiál je měkký, lesklý a tvárný. Co se týká tloušťky materiálu, pro domácí odpad stačí pytle o síle 10 – 20 mikronů. Extra pevné pytle například na stavební odpad mají tloušťku až 200 mikronů. Kromě pytlů na odpad se z toho typu polyethylenu vyrábí nejčastěji ZIP sáčky, igelitové tašky, izolace kabelů, balicí fólie či jednorázové nádobí.
Zkratka HDPE znamená high-density polyethylene – tedy vysokohustotní polyethylen. Je označen recyklační značkou 2 v šipkovém trojúhelníčku. Pytle z tohoto materiálu jsou nazývány také jako mikrotenové. Mikrotenové pytle se vyznačují pevnějším tvarem a šustivým zvukem. Pokud jsou ze silnějšího materiálu, můžeme je bez obav použít i do odpadkového koše. Z HDPE plastu se kromě sáčků a pytlů produkuje různé nádobí, pevné obaly, trubky či hračky.
Plastové pytle do odpadkových košů se vyrábí v různých barvách, které mohou zároveň sloužit jako vodítko pro správné a jednoduché třídění. Černá barva je pro smíšený odpad, modrá pro papír, zelená je určená na sklo, žlutá na plasty a červená slouží pro nakládání s nebezpečným odpadem.
Co se týká objemu odpadkových pytlů, nejmenší určené do kosmetických košů se prodávají v objemu 5 litrů. Pro popelnice například ve firmách jsou určené až 240litrové odpadkové pytle. Snadnější manipulaci a odnášení umožňují pytle se zatahovacími pásky nebo pytle s uchy. Co se týká způsobu balení, odpadkové pytle se prodávají buď navinuté na roli s perforací na odtržení, nebo jednotlivě. Nežádoucí pach z odpadků dokáží eliminovat vonné pytle například s vůní jahod, levandule či limetky.
Pokud dáváte přednost ekologickým produktům, pak jste možná už slyšeli o oxodegradabilních a biodegradabilních plastových pytlech.
Oxodegradabilní pytle by se měly rozpadnout na vzduchu díky působení tepla a UV záření. Biodegradabilní pytle se mají rozložit díky působení bakterií. Jak bylo prokázáno průzkumy, bohužel oxodegradabilní plasty se za normálních podmínek na skládce nerozložily a navíc vznikají plastové mikročástice, které jsou z ekologického hlediska potencionálním rizikem. Lepší výsledky nevykázaly ani biodegradabilní pytle, které i po několika letech zůstaly téměř v původním stavu. Aby se totiž rozpadly, musí být byt vystaveny teplotám vyšším než 60 °C.
Ekologičtějším řešením tedy mohou být recyklované pytle. Na trhu jsou například odpadkové pytle z 97% recyklovaného plastu. Recyklovaný odpadkový pytel poznáte tak, že proti světlu vidíte, že materiál má nerovnoměrnou barvu s tmavšími kousky. K přírodě šetrné jsou také papírové odpadkové pytle, které jsou ovšem dražší.
Komentáře
Diskuze je prázdná.