Plast se v dnešní době řadí mezi jeden z nejpoužívanějších materiálů. Většina lahví se vyrábí právě z něj a tyto nádoby jsou všude kolem nás. Proto je důležité jejich správné a důsledné třídění a následná recyklace. Pojďme se tedy společně podívat, jak proces recyklace PET lahví probíhá.
PET lahve nebo také lidově řečeno PETky jsou zásadním prvkem potravinářského průmyslu. Nejvíce jsou zastoupeny v oblasti výroby nápojů. Zkratka PET je označením pro plast polyethylentereftalát a jeho výhodou je, že je snadno recyklovatelný. Víčka PET lahví jsou vyrobeny z materiálu HD-PE, což je polyethylen s vysokou hustotou.
Proces recyklace PET lahví začíná v domácnostech, kde se vytřídí od ostatního odpadu a dále vhodí do žlutého kontejneru určeného na plast. Průměrná vzdálenost od domova k nejbližším nádobám na tříděný odpad se každý rok zkracuje. Aktuálně je to 87 metrů, tudíž kontejnery na plast a žluté popelnice jsou téměř na každém rohu.
PET lahve by se měly před vhozením do kontejneru sešlápnout a ponechat na nich i šroubovací uzávěr. Uzavření víčkem zajistí trvalé zmenšení objemu PET lahví. A tím se sníží také počet potřebných svozů tříděného odpadu. Svozový vůz disponuje lisem, který stlačením zmenší objem plastového odpadu přibližně na šestinu.
Na třídící lince se na pás vysype vytřídění odpad, který pracovníci dotřídí podle druhů materiálů a plastový odpad oddělí od nežádoucích složek. Každý druh materiálu vyžaduje rozdílnou technologii zpracování a má jiné možnosti využití. V České republice se aktuálně nejvíce vytřizují PET lahve, pěnový polystyren, plastové fólie a duté obaly z tvrdého plastu (např. obaly od kosmetiky a čistících prostředků nebo kelímky od jogurtů). Následně se roztříděný odpad se slisuje, zabalí, sváže do balíků a převeze k dalšímu zpracování.
PET obaly, průhledné fólie a pevné duté plasty se rozdrtí na malé PET vločky nebo tzv. PET flakes, které se následně zbaví nečistot praním ve vodě. Proprané PET vločky se roztaví podle druhů nebo se vytvoří směs. Vznikne polotovar vtlačovaný do kovových forem, který dále míří ke svým odběratelům. Někteří odběratelé ale kupují ještě nezpracované PET vločky. Recykláty se následně použijí pro výrobu nových produktů, jako jsou nové obaly, ale i vlákna nebo prvky v automobilovém průmyslu.
Recyklace PET lahví pro výrobu obalů pro styk s potravinami a nápoji probíhá za nejpřísnějších hygienických podmínek. Výroba nových PET lahví ze starých se nazývá Bottle-To-Bottle recyklace. Podmínkou pro vstupní PET materiál je jeho vysoká jakost a čistota. Ze staré PET lahve vznikne regranulát, ze kterého se následně vyfoukne nová PET lahev. A co se týká plastových fólií, i ty se namelou a rozdrtí na granule. Následně se tepelně roztaví a slisují, vyrábí se z nich například pytle na odpad.
Z recyklovaných PET lahví se nejčastěji vyrábějí nové. Další využití recyklovaných PET lahví je ale mnohem širší a stále běžnější. Čím dál více oblíbené jsou PET designové dekorace, módní doplňky a oblečení. Textilní vlákno se vyrábí z roztříděného, namletého vyčištěného a vysušeného PET materiálu. Tento materiál je pak roztaven a rozvlákněn. Z PET lahví se rovněž vyrábí například spací pytle, koberce, květináče, plastové kádě a sudy, oplocení a lavičky. A neopomenutelným prvkem se PET lahve stávají také pro 3D tiskárny, které tisknou z recyklovaných plastů.
Komentáře
Diskuze je prázdná.