Vlastnictví auta obnáší i produkci odpadu a jeho následnou likvidaci. Část automobilového odpadu můžeme vytřídit nebo odvézt do sběrného dvora. Zbytek odpadu je ale třeba odevzdat na místa k tomu speciálně určená. Jak správně a efektivně nakládat s automobilovým odpadem?
Prázdné obaly od autokosmetiky a autochemie určitě nepatří do popelnice směsného odpadu. Tyto obaly je nutné vytřídit a řídit se instrukcemi na etiketách obalů. Pokud je na etiketě symbol nebezpečného odpadu, pak je třeba obal odevzdat do sběrného dvora. Mezi takové nebezpečné odpady se řadí například obaly od brzdových kapalin, vazelíny nebo motorového oleje. Ostatní obaly lze hodit do nádob tříděného odpadu. Kam obal vytřídit, vám poradí recyklační symboly na obalu. Obal s nevyužitým obsahem autokosmetiky nebo autochemie, který není označen symbolem nebezpečného odpadu, patří do směsného odpadu nebo do sběrného dvora.
Stěrače patří do kontejneru směsného odpadu. Lze je také odnést do sběrného dvora nebo na místní skládku. Odložení by mělo být bez poplatku. Další možností je odevzdání v autoservisu, to platí hlavně, pokud si tam necháte namontovat nové stěrače.
Jestliže se rozhodnete vyměnit autobaterii sami, pak nejspíš budete řešit, kam s tou vybitou. Jednou z možností je místo zpětného odběru, tedy autoservis nebo prodejce nových autobaterií. Kompletní a nepoškozené autobaterie lze odvézt také do specializovaného sběrného dvora, kovošrotu či firmy zajišťující recyklaci elektrozařízení. Tyto firmy se zabývají odkupem druhotných surovin, takže za autobaterii ještě dostanete zaplaceno. Využít lze také mobilní svoz nebezpečných odpadů.
Opravu karoserie většinou přenecháváme odborníkům. Pokud je však karoserie měněna svépomoci, pak vyvstává otázka, kam se starým blatníkem, nárazníkem nebo kapotou. Místem k tomu určeným je určitě autovrakoviště. Kovové části lze odevzdat a zároveň zpeněžit ve sběrných surovinách. Co se týká odevzdání do sběrného dvora, jelikož se nejedná o komunální odpad, může se stát, že vám zde části karoserie nepřijmou.
Pokud je autosklo měněno v autoservisu, tak je o něj postaráno a s jeho likvidací si nemusíte dělat starosti. Autosklo nelze recyklovat jako běžné sklo, protože obsahuje také pryskyřici a kovové části. Musí se recyklovat speciální technologií, a proto je žádoucí, aby se odkládalo na jedno místo, jako je například sběrný dvůr. Jestliže je škoda na autoskle menší a vám jde o to, kam s vysypaným sklem, pak s ním zamiřte do popelnice směsného odpadu.
Zajímavou informací je, že náklady na likvidaci pneumatik jsou zahrnuty už v pořizovací ceně. Pneumatiky můžete zkusit odevzdat ve sběrném dvoru, kde ale může být odložení tohoto druhu odpadu zpoplatněno. Nejjistější je odevzdat pneumatiky do takzvané sítě sběrných míst pneumatik. Informaci, kde se nachází nejbližší pobočka, najdete na stránkách společnosti Eltma. Tato firma provozuje autorizovaný kolektivní systém svozu a likvidace pneumatik v České republice. Další možností je bezplatně odevzdat pneumatiky v jakémkoliv pneuservisu či autoservisu. Od roku 2018 platí povinnost přijmout je bez ohledu na to, kde byly zakoupeny.
Když auto doslouží, hledejte nejbližšího autorizovaného zpracovatele autovraků. Budete potřebovat doklady o vlastnictví automobilu a občanský průkaz. V případě, že auto není psáno na vás, budete muset mít i plnou moc a u firemního vozidla také výpis z obchodního rejstříku. Zpracovatelská firma spolu s převzetím vozidla vystaví doklad o jeho ekologické likvidaci. Ten je následně potřeba předložit při vyřazení z registru vozidel spolu s velkým a malým technickým průkazem, SPZ a občanským průkazem. Tímto úkonem se zabývá příslušný městský či obecní úřad s rozšířenou působností nebo kterékoliv pracoviště registru vozidel obce s rozšířenou působností. Ekologická likvidace je bezplatná a někteří zpracovatelé vám dokonce za autovrak zaplatí, částka se pohybuje obvykle od 1000 do 3000 Kč.
Komentáře
Diskuze je prázdná.