Třídění papíru, plastu a skla bere naprostá většina lidí jako samozřejmost. Stojí za tím mimo jiné fakt, že každý ví, do jaké popelnice, případně kontejneru má odpad z těchto materiálů vyhodit. Existují ovšem i další materiály, jejichž správné třídění už tak známé není – na mysli máme například třídění nápojových kartonů nebo kovových obalů, které přitom taktéž jsou běžným odpadem z domácnosti. Jak je to tedy se správným tříděním kovových obalů, jako jsou plechovky nebo konzervy?
Kovové obaly byste měli primárně vyhazovat do šedých kontejnerů, na které narazíte na mnoha místech po celé České republice. Existuje však ještě další možnost – kovové obaly je možné vyhazovat také do vybraných žlutých kontejnerů na plasty a oranžových kontejnerů na nápojové kartony. Jak tyto vybrané kontejnery poznat? Až budete stát u kontejneru, pozorně si prohlédněte štítky, které jsou na něm nalepeny. Na každém kontejneru je totiž umístěn štítek (nebo více štítků), na němž je napsáno, co do daného kontejneru můžete vyhodit, a dokonce i to, jaký odpad do něj nepatří – zde bývají uvedeny ty druhy odpadu, u nichž by se někomu mohlo na první pohled zdát, že jsou pro třídění vhodné, ale ve skutečnosti je opak pravdou.
Odlišnosti ve způsobu třídění na různých místech, respektive v různých obcích jsou způsobeny tím, že o volbě systému sběru rozhoduje právě příslušná obec.
Do šedých kontejnerů můžete vyhazovat mnoho druhů drobného kovového odpadu, který lze prostrčit přítomným otvorem. Je určen především pro vyhazování plechovek (například od energetických nápojů) a kovových zátek od nápojů, potravinových konzerv, obalů od kosmetiky a alobalu. Najdou se však i další kategorie odpadu podobného charakteru, který do nich můžete také vyhodit – příkladem mohou být například hřebíky. Dbejte na to, že vyhazované potravinové obaly nesmí být znečištěny zbytky jídla.
Mějte na paměti, že tyto šedé kontejnery nemají za úkol nahradit sběrné dvory, takže objemnější kovový odpad, jako jsou trubky, plechy nebo kola, i přes přítomnost kontejneru na kovové obaly v okolí vašeho domova stále odvážejte do sběrného dvora. Dále do nich nepatří plechovky od barev, laků a dalších chemických látek ani tlakové nádoby a spreje se zbytky nebezpečných látek. Tyto druhy kovových obalů by měly společně s těmi objemnými končit ve sběrném dvoře.
Šedé kontejnery rovněž neslouží pro vyhazování drobných elektrozařízení, jako jsou mobilní telefony, elektrické nářadí, kuchyňské spotřebiče nebo baterie. Vysloužilá elektrozařízení menších rozměrů (s výjimkou televizí, monitorů, zářivek, úsporných žárovek a autobaterií) patří do červených kontejnerů.
Kontejnery šedé barvy sice nejsou tak rozšířené jako modré, žluté nebo zelené kontejnery a popelnice, ale na druhou stranu už nejsou ani vzácným úkazem, když se jejich počet v českých městech a obcích již postupně šplhá k desetitisícové hranici. Žlutých či oranžových kontejnerů, které jsou určeny nejen pro sběr plastů, popřípadě nápojových kartonů, ale také kovových obalů, pak u nás naleznete dalších zhruba 10 tisíc.
Pokud máte doma velké množství kovového odpadu různé velikosti nebo třeba v práci používáte spoustu kovových obalů, nesnažte se za každou cenu zaplnit nejbližší kontejner určený pro jejich sběr. Hlavním místem pro vyhození většího množství kovového odpadu (zvláště objemných kusů) jsou sběrné dvory a výkupny druhotných surovin. Ve výkupně surovin navíc za přivezený materiál dostanete i peníze – pokud do ní tedy odvezete kovové obaly z domácnosti společně s kovem, který jste například vytřídili po velkém úklidu půdy, dílny nebo stodoly, i delší cesta za účelem se všeho toho odpadu zbavit se vám dokonce může vyplatit.
Komentáře
Diskuze je prázdná.