V nápojových kartonech se obvykle prodávají džusy, mléko, mléčné výrobky nebo některá, obvykle levná vína. Nápojové kartony jsou recyklovatelné a třídit je se rozhodně vyplatí, protože obsahují mj. kvalitní papír s dlouhým vláknem. I když se tento druh obalů používá ve velkém množství, ohledně jejich třídění mnohdy panují nejasnosti, a proto se tomto článku podíváme, jak je třídit správně. Dále se dozvíte také to, co jsou nápojové kartony vlastně zač.
Nápojové kartony se někdy nazývají pojmem „Tetrapak“ – jedná se o označení založené na názvu společnosti, která se výrobou nápojových kartonů již velmi dlouho zabývá. Výrobců nápojových kartonů je však pochopitelně mnohem více.
Hlavní odpověď tohoto článku nebudeme oddalovat, bohužel není úplně jednoznačná, protože pravidla pro třídění nápojových kartonů nejsou po celé České republice sjednocena. Přímo pro nápojové kartony jsou určeny oranžové popelnice a kontejnery. Pro úplnost je dobré dodat, že tyto nádoby mohou být buď celé oranžové, nebo jsou z větší části černé a oranžové mají pouze víko. Oranžové nádoby ovšem nejsou zdaleka tak rozšířené jako ty žluté, modré a zelené, a proto jejich funkci většinou zastupují žluté kontejnery a popelnice, které jsou obecně známé jako sběrné nádoby na plast. A aby to nebylo tak jednoduché, někdy mohou být pro třídění nápojových kartonů určeny dokonce i modré sběrné nádoby na papír.
Jak tedy poznat, kam nápojový karton vyhodit, když na místě není oranžový kontejner? V takovém případě je buď na žlutých, nebo modrých odpadových nádobách umístěna oranžová nálepka, na které je zřetelně znázorněno a napsáno, že právě do nich nápojové kartony patří. Takové nálepky se běžně nachází na sběrných nádobách všech barev a vždy jsou na nich slovně popsány a vyobrazeny druhy odpadu včetně patřičných recyklačních symbolů (najdete je na obalech), které do konkrétní nádoby patří.
Stejně jako u PET lahví, u kterých ohledně způsobu třídění žádné nejasnosti nejsou, platí, že krabice od nápojů by se do kontejnerů a popelnic měly dávat stlačené (sešlápnuté), aby nedocházelo k jejich zbytečně rychlému zaplnění. Všechny vyhazované obaly by také měly být relativně čisté (vymyté), aby se v nich netvořily plísně.
Další možnost, jak se můžete zbavit nápojových kartonů, pak představují sběrné dvory, ale pro běžné domácnosti jsou obvykle lepší, dostupnější volbou obecní sběrné nádoby.
Nyní se pro zajímavost zaměříme na konstrukci nápojových kartonů. Nápojové kartony jsou tzv. kombinované obaly – to znamená, že jsou složené z více materiálů. Vzhledem k této skutečnosti se nelze divit tomu, že řada lidí u tohoto druhu obalů váhá nad tím, kam ho vyhazovat.
Nápojové kartony se dělí na aseptické a neaseptické obaly a liší se právě svou konstrukcí. Aseptické obaly, které jsou určeny pro trvanlivé výrobky, se skládají ze 6 vrstev – 1 vrstvy papíru, 1 vrstvy hliníku a 4 vrstev polyethylenu. V neaseptických obalech se prodávají pasterizované výrobky a jejich konstrukce se skládá pouze ze 4 vrstev – 1 vrstvy papíru a 3 vrstev polyethylenu.
Papírová vrstva poskytuje nápojovému kartonu pevnost. Ačkoliv nápojové kartony mají pouze jednu papírovou vrstvu, papír je v těchto obalech nejvíce zastoupeným materiálem, když jsou z nich tvořeny až z 85 %. Polyethylen zajišťuje nepropustnost, nepropustný je nejen pro tekutiny, ale také pro mikroorganismy, takže je obsah nápojového kartonu chráněn před bakteriemi nebo plísněmi. Hliníková vrstva se používá zejména kvůli ochraně před světlem a díky ní obal nabízí ještě lepší ochrannou funkci.
Třiďte nejen tetrapak, ale i další druhy odpadu správně doma i ve firmě. Ozvěte se nám – nádoby vám dovezeme přímo do firmy a poradíme, jak s odpady nakládat.
Komentáře
Diskuze je prázdná.