Léto je pomalu za námi a tak je čas připravit zahradu na zimu. Podzim je pro všechny zahrádkáře oblíbeným obdobím, protože již není takové horko, půda není vyprahlá a počasí přeje výsadbě rostlin a zakládání nových trávníků.
Příprava zahrady na zimu by měla být pro každého zahrádkáře prioritou. Prací, které je potřeba stihnout je poměrně dost, tak se do nich raději hned pusťte.
Před zimou je důležité trávník posekat a zbavit houbových chorob vhodným postřikem. Máte-li v trávníku holá místa, je ideální doba na to trávník dosít novým travním semenem. Na podzim mají semena trávy lepší podmínky pro růst a není potřeba je každý den zalévat (jako na jaře).
Trávník pohnojte speciálním podzimním hnojivem (určitě nepoužívejte jarní hnojiva, mají odlišná složení).
Na podzim je také dobré provést vertikulaci trávníku nebo alespoň odstranit hráběmi suché části trávy a listí.
Rostliny, které nepřezimují je potřeba schovat před mrazy do vnitřních prostor (např. oleandry). Stejně tak nepřezimující cibuloviny musíte vykopat a zazimovat.
Přezimující rostliny náchylné na mráz přikryjte chvojím nebo textilií. Traviny se na podzim nestříhají, lepší je svázat rostliny do snopů.
Trvalkám odstřihněte odkvetlé části, určitě neseřezávejte celou rostlinu, jde o určitý způsob ochrany rostlin.
Na podzim se nepouštějte do žádných velkých střihů ovocných stromů. Postačí pouze prořezat větve, kterým se nedostává dostatek světla nebo větve poškozené. Větší péče ja ovocným stromům vynakládána až na jaře.
Zkontrolujte stav vašeho živého plotu. Odstraňte suché větve a případně zregulujte prorůstání plotu do prostoru. Suchých větví můžete zbavit také stálezelené dřeviny nebo jehličnany. Doporučujeme tento článek na webu Homago, kde se podrobně dozvíte, jak stříhat žívé ploty.
Z užitkových záhonů odstraňte všechny zbytky plodin (rajčata, dýně, papriky apod.), můžete je hodit do kompostéru. Vytrhejte plevel a sesbírejte plody spadané pod stromy. Ovoce, které zůstalo na stromech, otrhejte (předcházíte tím napadení nemocemi v dalším roce).
Stejně jako o užitkové záhony, je potřeba postarat se i o okrasné záhony, ty vyplejte a vyměňte v nich odumřelé rostliny, které nezvládly horké letní počasí.
Na podzim se postarejte i o zahradní nábytek, schovejte ho do sklepa, zahradního domku nebo alespoň pod plachtu.Nejlepší řešení je vždy nábytek zazimovat do sklepních prostor, kde nábytek důkladně umyjete a zakryjete textilním přehozem. Zahradní nábytek si odpočine a vy na jaře můžete jen nábytek natřít a připravit na sezónu, říká Zdeněk z darjanabytek.cz.
Zahradní domek ukliďte a zkontrolujte funkčnost okapů, v případě potřeby je také vyčistěte.
Dřevěné prvky (ploty, lavičky, trámy) natřete nátěrem, aby nedocházelo k poškození vlivem zimní vlhkosti.
Nezapomeňte zazimovat zahradní jezírka a bazény a vypustit vodu z kohoutů a všech závlahových systémů.
Až splníte všechny tyto úkoly, uvařte si horký čaj a v klidu si vychutnejte pohled na skvěle připravenou zahradu, ať už bude zima jakákoliv.
Přes zimu si mezitím nastudujte: Jarní příprava zahrady
Komentáře
Diskuze je prázdná.