Plasty v České republice třídí již drtivá většina obyvatel. Žluté kontejnery na plast najdeme ve všech obcích a městech. Zajímá vás, jak se u nás v republice plastový odpad dotřiďuje?
Plasty jsou velice oblíbeným obalovým materiálem, protože je lze tvarovat, lisovat, ohýbat a lít do forem. Velice se dobře se barví a jsou i cenově dostupné. Plastové materiály jsou odolné proti korozi, vodě, plísním a biologickým vlivům.
Plastové obaly se v České republice sbírají do sběrných nádob nebo pytlů v každé obci. Sběrné nádoby na plast mají žlutou barvu nebo jsou alespoň označeny žlutou nálepkou, na které najdete přesné instrukce, co všechno je možné do dané nádoby vytřídit.
Tam, kde chybí nádoby, se plasty sbírají do pytlů, které jsou poté ručně nakládány do velkokapacitních kontejnerů.
Plastový odpad je možné odvézt do sběrného dvora, např. pokud máte velké množství polystyrenu (po stěhování, pořízení nové elektroniky apod.).
Také čtěte: Recyklace odpadu: Jak správně třídit zbytky z výroby i domácností?
Do kontejneru nevhazujte mastné obaly se zbytky potravin, barev, čisticích prostředků a žíravin.
Odpad, který se posbírá ze žlutých sběrných nádob nebo pytlů se odveze na třídící linky, kde probíhá dotřídění odpadu.
Plastový odpad se na linkách třídí podle těchto kritérií:
Poté co se plastové odpady na lince roztřídí, probíhá další třídění do těchto skupin:
Někdy se různé odpady třídí do jedné sběrné nádoby - vícekomoditního sběru. V tomto případě se z plastů následně vytřídí další komodity jako je nápojový karton nebo kov.
Poté co jsou od sebe jednotlivé druhy odděleny, přichází na řadu lisování a svázání balíků, které jsou poté předány zpracovatelům.
Komentáře
Diskuze je prázdná.