Stejně jako všechno naše domácí zařízení si zaslouží i naše odpadkové koše občasnou hygienu. Velké kontejnery nejsou výjimkou. Pravidelná péče prodlužuje jejich životnost, eliminuje zápach a zlepšuje jejich vzhled. Čištění odpadkových košů navíc není nijak složité.
Dříve se hlavně ve velkých městech sváděl boj se zapáchajícími popelnicemi a kontejnery. Naštěstí se postoj většiny lidí k údržbě popelnic změnil. Města a obce zajišťují pravidelné čištění svých odpadkových košů. V jedno a vícegeneračních domech jsou za to odpovědni majitelé, pronajímatelé a nájemníci.
Dnes mnoho lidí využívá speciální nabídky sběrných společností nebo si objednává mobilní čistící službu.
Po vyprázdnění nádob probíhá čištění pomocí vysokotlakého proudu horké vody. Trvá to jen několik sekund, na závěr čištění se nanese dezinfekční roztok, který ničí bakterie a brzdí růst dalších mikroorganismů.
Samozřejmě můžete své odpadkové nádoby čistit také sami. Materiál většiny plastových nádob má nepřilnavý povrch a nečistoty na něm dlouho nezůstávají, postačí proto proud vody ze zahradní hadice.
Vyhněte se použití čistících prostředků, které zbytečně zatěžují životní prostředí. Po vyčištění popelnice nastříkejte slabý dezinfekční roztok na stěny pomocí rozprašovače.
Kovové popelnice se udržují o něco hůře. Často je nutné použít hrubou sílu, nevýhodou je také, že kov postupem času podléhá korozi. Přesto se vyplatí i tyto popelnice čas od času vyčistit.
Nádoba na bioodpad je zcela zvláštní kapitolou. Je vybavena ventilačními otvory a mřížkou na oddělení tekutin, což předchází hnilobným procesům. Silnému bakteriálnímu napadení se také brání antibakteriálními látkami, které jsou aplikovány na stěnách nádoby.
Přesto by měly být hnědé nádoby pravidelně čištěny. Zejména v létě, kdy může zápach z bioodpadu vést ke sporům mezi sousedy.
Komentáře
Diskuze je prázdná.